Chamonix – Mont Blanc

Brána k Mont Blancu

  Téměř desetitisícové městečko Chamonix-Mont Blanc (spíše známé jako Chamonix) leží v departamentu Horní Savojsko na východě Francie nedaleko hranic s Itálií a Švýcarskem. Patří k nejznámějším horským střediskům na světě a slouží jako výchozí bod na nejvyšší horu Evropy – Mont Blanc s nadmořskou výškou 4809 m n. m. První zmínka o Chamonix pochází sice již z 11. století, na významu však začalo nabývat až od přelomu 18. a 19. století díky rozvoji horské turistiky. V roce 1924 se v Chamonix a okolí konaly zimní olympijské hry, dodnes je město oblíbeným letoviskem zimních sportů. V roce 1965 tu byl otevřen nejvýše položený horský tunel v Evropě, který spojuje Chamonix a italský Courmayeur. Tunel vede pod masivem Mont Blanku, měří téměř 12 kilometrů a jeho nejvýše položený bod se nachází v nadmořské výšce 2480 m n. m.

Krok do neznáma

  Většina lidí, kteří do Chamonix míří (ať už v létě nebo v zimě) si rozhodně nenechá ujít výhled na nejvyšší evropskou horu. Můžete vyjet například na vrchol Le Brévent s více než 2500 metry nadmořské výšky, nejúchvatnější výhled se vám však naskytne z hory Aiguille du Midi (3842 m n. m.). Lanovka, která vás za 20 minut doveze až těsně pod samotný vrchol hory (3777 m n. m.), byla vybudována v roce 1955 a dodnes drží jeden světový rekord – překonává největší převýšení na světě. Nejprve vyjedete do přestupní stanice Plan de l´Aiguille a odsud pak do horní stanice. Druhou část trasy absolvuje lanovka bez jediného podpůrného pilíře. Po výstupu z lanovky se vám naskytne výhled na francouzské, italské i švýcarské Alpy. Výtahem uprostřed hory pak můžete vyjet na další vyhlídkové terasy v nadmořské výšce 3842 m n. m. Zde se od konce roku 2013 nachází novinka – tzv. Step into the void (Krok do neznáma), skleněná kukaň, kde se můžete nechat vyfotit. Jedná se o záležitost pouze pro otrlé – pod vámi se totiž nachází kilometrová propast. Je tvořena celkem pěti skleněnými panely (každý o tloušťce 12 milimetrů) a odolá vichřici o síle až 220km/h a teplotním rozdílům až 60°C. Kdo se radši drží při zemi, může zajít do místní kavárny a restaurace.

Ledové moře    Když se vrátíte zpátky dolů do Chamonix, vydejte se ještě k Mer de Glace (Ledové moře), druhému největšímu ledovci v Alpách. Ledovec má na délku přes sedm kilometrů a patří k nejrychleji tekoucím alpským ledovcům (ročně se posunuje o 90 metrů). Nejsnadněji se sem dostanete zubačkou z Chamonix, cesta do stanice Montenvers trvá kolem 20 minut. U stanice se nachází muzeum, které se věnuje místnímu ledovci. Po prohlídce nasedněte do lanovky a sjeďte přímo dolů k ledovci, kde se nachází ledová jeskyně (uvnitř je teplota minus 2°C až minus 5 °C). Kvůli tomu, že se ledovec posunuje, musí být jeskyně každý rok znovu hloubena. Po prohlídce se k horní stanici zubačky dostanete opět lanovkou, případně můžete využít místní pěší stezku (výstup trvá necelou půlhodinu). Až dojedete zpátky do Chamonix, projděte se po pěší promenádě v centru města a nevynechejte návštěvu některé z místních restaurací, kde si můžete pochutnat třeba na fondue, raclette nebo tartiflette (zapékané brambory se sýrem reblochon) a vše zapít výborným francouzským vínem. Chamonix si prostě užijete!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s