Lugano

Centro Storico

  Pokud se vydáte do italsky mluvícího kantonu Ticino, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu jeho největšího města Lugana. Šedesátitisícové město leží na břehu stejnojmenného jezera a rozhodně má co nabídnout. Historické centrum (Centro Storico) leží jen kousek od promenády, která se táhne kolem jezera. Prohlídku můžete zahájit třeba na hlavním náměstí Piazza della Riforma, na kterém se nachází neoklasicistní budova místní radnice (zvaná Palazzo Civico) z let 1845-1851. Přímo na náměstí a v okolních úzkých uličkách se nachází řada typických restaurací, kde můžete ochutnat některou z místních specialit, např. rizoto (podává se s bílým vínem a hřiby a je o něco řidší než v Čechách) nebo polentu (kukuřičnou kaši, která se servíruje s masem, zeleninou nebo sýrem gorgonzola. Vše pak můžete zapít některým z místních vyhlášených vín.

Nezapomenutelné výhledy

  Pokud si chcete užít pohled na Lugano a okolí z výšky, musíte z centra vyrazit jižním směrem do čtvrti Paradiso. Po cestě si nenechte ujít kostel Santa Maria Degli Angioli z 15. století, ve kterém budete obdivovat renesanční fresky z 16. století, které znázorňují výjevy ze života Ježíše Krista. Když dojdete do Paradisa, ohromí vás pohled na 912 metrů vysokou horu Monte San Salvatore, která je hlavní dominantou Lugana. Nahoru se dostanete buď pěšky anebo lanovkou, která vás po trati vybudované na konci 19. století vyveze těsně pod vrchol hory za 12 minut. Po výjezdu můžete obejít vrchol kolem dokola a užít si výhled do všech světových stran. Kromě Lugana a Luganského jezera uvidíte třeba i italskou exklávu Campione d´Italia, která je ze všech stran obklopena kantonem Ticino a je vyhlášená především díky místnímu kasinu. Stezka, která vede kolem vrcholu, je obklopena informačními panely, kde si můžete přečíst o výstavbě trati lanové dráhy a prohlédnout dobové fotografie. Pokud si chcete chvilku odpočinout, zavítejte do místní restaurace, kde si můžete pochutnat např. na tiramisu nebo domácím mousse. Byl vám výhled z Monte San Salvatore málo? Pak se vydejte na severovýchodní okraj Lugana a absolvujte výjezd na horu Monte Brè. Ta dosahuje výšky 925 metrů a i sem můžete vyjet lanovkou. Ačkoliv se jedná o horu, bývá toto místo označováno jako jedno z nejslunnějších v celém Švýcarsku. Kromě Lugana a okolního jezera můžete obdivovat výhled na Bernské a Walliské Alpy. Stejně jako na Monte San Salvatore se i zde můžete projít kolem vrcholu a vychutnat si třeba dobrou kávu na rozsáhlé terase místní restaurace.

Okolí Lugana   I v okolí Lugana se nachází zajímavá místa. Na své si rozhodně přijdou milovníci čokolády. V městečku Caslano, které se leží jihozápadně od Lugana, stojí čokoládovna Alprose. Čokoláda se zde vyrábí od roku 1957. Od počátku devadesátých let je tu pak otevřeno muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o tradiční výrobě švýcarské čokolády a v místním obchodě můžete čokoládu ochutnat i nakoupit. Jen o pár kilometrů dále jihovýchodním směrem stojí městečko Melide, ve kterém můžete navštívit tematický park Swiss Miniatur. Zde na břehu Luganského jezera najdete na ploše 14 000 m2 kolem 130 modelů významných švýcarských památek, vše v měřítku 1:25. Je zde zastoupeno všech 26 švýcarských kantonů a polokantonů. V Luganu a okolí se rozhodně nudit nebudete!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s