Hamburk

ÚVOD

  Hamburk je druhým největším městem Německa, jeho největším přístavem a jedním ze třech městských států (dalšími jsou Berlín a Brémy). I když si většina turistů i samotných Němců myslí, že město leží u Severního moře, jedná se o říční přístav a k samotnému moři je to odtud téměř 100 kilometrů. Městem protéká řeka Labe (Elbe), která pak dále plyne severozápadním směrem. I když je město po světě známo především jako přístav, rozhodně má kromě lodní dopravy co nabídnout.

ČTVRŤ ČERVENÝCH LUCEREN A BEATLES

  Známá je místní čtvrť Sankt Pauli s ulicí červených luceren Reeperbahn. Kromě řady nočních podniků se zde nachází i mnoho hudebních klubů. Právě zde začínali na začátku 60. let svoji kariéru čtyři mladí hudebníci z Liverpoolu, známí jako Beatles. Na jejich působení upomínají čtyři ocelové siluety na náměstí Beatles-Platz.

PLAVBA PO PŘÍSTAVU

  Pokud z Reeperbahn odbočíte směrem na jih, dojdete po pár minutách do přístaviště Landungsbrücken. Odtud každou chvíli vyplouvá výletní loď na okružní plavbu kolem hamburského přístavu. Během klasické plavby, která trvá něco málo přes hodinu, uvidíte například čtvrť Speicherstadt (největší souvislý komplex skladových budov na světě) včetně budovy Labské filharmonie, která byla slavnostně otevřena na začátku roku 2017 a nachází se v ní tři koncertní sály, hotel, byty a další prostory. Milovníci moderní architektury si na své přijdou ve čtvrti HafenCity, která je nejmodernější čtvrtí v Evropě.

HAMBURK A GASTRONOMIE

  Nedaleko přístaviště Landungsbrücken se nachází několik ulic, ve kterých uslyšíte především portugalštinu. Obyvatelé Hamburku tuto část města nazývají Portugiesenviertel. V 70. letech minulého století se zde usazovali portugalští přistěhovalci, kteří mířili do Německa za prací. Postupem času zde otevřeli řadu portugalských restaurací, kaváren a pastelarií. Dnes tak zde můžete ochutnat typické portugalské pokrmy. Pokud chcete ochutnat něco typicky německého, nabízí se oblast okolo jezera Alster, které se nachází přímo v centru Hamburku. Nedaleko jezera najdete oblíbené bistro Edelcurry, kde můžete ochutnat jeden z nejlepších currywurstů v celém Německu. Klobásu, která je nasekaná na jemno, politá kečupem a posypaná kari, vám tu podají buď s pečivem anebo s hranolkami. Vše můžete zapít místním typickým radlerem, který se v Hamburku nazývá podle zdejšího jezera Alsterwasser.

POHLED Z VÝŠKY

  Pokud jste se nabažili přístavní části města, užili okolí Alsteru a toužíte po vyhlídce na město, rozhodně byste neměli vynechat věž kostela Michaeliskirche. Luteránský kostel se začal stavět v polovině 17. století, nicméně byl poškozen požáry i válečným bombardováním. Současná stavba stojí od roku 1912 a je od 80. let postupně rekonstruována. Vyhlídka se nachází ve výšce 83 metrů, dostanete se sem po zdolání 452 schodů (případně 52 schodů a cestě výtahem). Nabízí se vám odsud krásný pohled na přístav i celé město.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s