Varšava – „nejnovější Staré město na světě“

Ačkoliv nepatří mezi top destinace a kvůli své pohnuté historii je většina budov, které se zde nacházejí, stará maximálně 70 let, láká Varšava rok od roku více a více turistů. Město, kterému se po 1. světové válce pro svou malebnost říkalo „Paříž východu“, bylo na konci 2. světové války téměř celé srovnáno se zemí a muselo být od základu opět vystavěno. Výstavba začala krátce po válce a finanční příspěvky, ale třeba i materiál na obnovu sem putovaly z celého Polska. Rekonstrukce byla prováděna podle dobových obrazů a fotografií a byla provedena tak důkladně, že při procházce po Starém městě není poznat, že vše tu bylo budováno ve druhé polovině minulého století. Varšavské Staré město bylo již v roce 1980 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO (jen pro srovnání – Praha byla na seznam zapsána v roce 1992).

Při prohlídce Varšavy nelze Staré město opomenout. Jednou z hlavních dominant je bezesporu Královský hrad, který byl postaven na přelomu 16. a 17. století v barokním stylu na příkaz tehdejšího polského krále Zikmunda III. Vasy. Ten se v roce 1596 rozhodl přesídlit královský dvůr z Krakova právě do Varšavy. I poté však korunovace i pohřby polských králů probíhaly v královské katedrále na krakovském hradu Wawel a kvůli tomu panovala mezi oběma městy rivalita. Ta přetrvává do dnešní doby. Varšavskému Starému městu se familiárně přezdívá Starówka, naopak v Krakově tento výraz vůbec nepoužívají. Pokud se turista v Krakově dotáže na cestu na „Starówku“, pošlou ho místní obyvatelé na nejbližší vlak, který jede z místního vlakového nádraží do Varšavy.

Nedaleko od Královského hradu se nachází hlavní náměstí – Rynek Starego Miasta. I to bylo po válce nově vybudováno a dnes se zde nachází především restaurace a obchody se suvenýry. Uprostřed náměstí nelze přehlédnout sochu tzv. Syrenki – ochránkyně Varšavy a symbolu města. Na Rynku je pořád živo, především v létě, kdy jsou v provozu letní zahrady restaurací, které se tu nacházejí. O letních nocích se tu pořádají koncerty pod širým nebem, před Vánoci se pak na náměstí konají adventní trhy, na kterých lze ochutnat jakoukoliv z polských specialit.

Ze Starého města vede dva kilometry dlouhá ulice, zakončená kruhovým objezdem pojmenovaným po známém francouzské generálovi a prezidentovi Charlesi de Gaullovi. V jeho středu se nachází 15 metrů vysoká umělá palma, nad níž se pozastaví nejen většina turistů. Ačkoliv zde byla palma zasazena v roce 2002, dodnes vzbuzuje rozruch mezi místními obyvateli. Kruhový objezd přetínají Aleje Jerozolimskie, s 10 kilometry nejdelší ulice ve Varšavě. Aleje Jerolozimskie společně s Marszalkowskou ulicí, se kterou se kříží u stanice metra Centrum, byly vybudovány po válce jako široké bulváry, které byly typické pro země Východního bloku.

V okolí stanice metra Centrum se dnes nachází centrální část Varšavy, které dominují desítky výškových domů (většina z nich s výškou minimálně 100 metrů), ve kterých se nacházejí hlavně kanceláře renomovaných světových firem. Mezi nimi bezesporu vyčnívá obrovská stavba – Palac kultury i nauki (zkráceně PKiN). Ten byl vybudován v 50. letech na příkaz sovětského vůdce Stalina jako „Dar národů Sovětského svazu“ a původně nesl právě Stalinovo jméno. Palác je s 237 metry nejvyšší budovou v Polsku a najdete v něm muzea, kanceláře, restaurace nebo třeba divadlo. Ve 30. patře se ve výšce 114 metrů nachází vyhlídková plošina, odkud je hezký výhled na celé město. Oblíbené jsou hlavně noční prohlídky v letních měsících. V blízkosti paláce se v současné době staví mrakodrap Varso, který má být po dokončení v roce 2020 s výškou 310 metrů nejvyšší budovou v Evropské unii (nyní drží tento primát londýnský Střep – The Shard, který je jen o pár decimetrů nižší).

V této centrální oblasti Varšavy se kromě stanice metra Centrum nachází i stanice Świętokrzyska, kudy vedou obě linky varšavského metra. Kvůli poválečné rekonstrukci se s výstavbou metra začalo až v roce 1983 (9 let poté, co bylo metro zprovozněno v Praze). První linka metra, která vede ve směru ze severu na jih, byla plně zprovozněna až v roce 2008. Nyní se buduje druhá linka metra po trase ze západu na východ, v současné době funguje 7 stanic, v letech 2019-2022 by mělo být otevřeno dalších 15 stanic. Varšavské metro získalo v poslední době několik ocenění v evropských i světových soutěžích. Nová linka metra vás doveze až do čtvrti Praga nacházející se za řekou Vislou, která protéká středem města. Ještě před řekou můžete vystoupit u oblíbeného muzea Centrum Nauki Kopernik, které bylo otevřeno v roce 2010. Muzeum je zaměřeno na vědu a techniku a jeho součástí je i planetárium. S plánem na výstavbu muzea přišel v roce 2004 tehdejší primátor Varšavy Lech Kaczyński (pozdější prezident, který zemřel při letecké nehodě u Smolensku v roce 2010). Mimochodem Kaczyński se zasloužil i o otevření Muzea varšavského povstání, které rovněž patří mezi nejnavštěvovanější objekty hlavního polského města.

Kdo si chce užít trochu klidu a uchýlit se do přírody, určitě by neměl opomenout návštěvu parku Łazienki. Ten se nachází necelou půlhodinu chůze od centra města a dojdete k němu přes diplomatickou čtvrť, kde se nachází většina velvyslanectví jednotlivých zemí (v ulici Koszykowa najdete i to naše). Park byl vybudován ve druhé polovině 18. století na příkaz tehdejšího polského krále Stanislava Augusta Poniatowského. Park má rozlohu 76 hektarů a je otevřený celý rok. Najdete zde několik jezírek, tzv. „Zámek na vodě“, obrovské sochy známého hudebního skladatele Fryderyka Chopina (rodáka z nedaleké Żelazowej Woli) nebo místní atrakci – pávy, kteří se zde především v letních měsících procházejí po trávě mezi kolemjdoucími lidmi a jsou oblíbeným objektem pro kamery asijských turistů. Ještě jižněji od parku Łazienki se nachází Pałac w Wilanowie, barokní zámek postavený na konci 17. století pro tehdejšího krále Jana III. Sobieského. I když byl zámek za 2. světové války poničen, nebyl jako jedna z mála varšavských staveb srovnán se zemí.

Pokud Poláci něčemu nerozumí, řeknou, že je to pro ně „czeski film“. Nicméně v každoroční anketě o nejoblíbenější světové národy se Češi pravidelně umisťují na předních pozicích (často dokonce na té nejvyšší). To, že nás a naši kulturu tady mají rádi, je vidět i ve Varšavě, kde najdete několik restaurací a hospod v českém stylu. Pokud by se vám zastesklo po domově, můžete vyrazit třeba do Restauracje Česká, která se nachází jen přes ulici od Paláce kultury i nauki. Najdete zde typická česká jídla a dokonce pivo, které sem z plzeňského pivovaru vozí dvakrát v týdnu. Jsme ale v hlavním městě Polska, a tak nelze opomenout výbornou polskou kuchyni, na kterou jsou Poláci náležitě hrdí. Přímo v srdci Starého města, na hlavním rynku se nachází restaurace Bazyliszek, kde vám slušivě ustrojený personál naservíruje některou z polských specialit (např. polévku żurek, která je podobná našemu kyselu nebo třeba pierogy – taštičky plněné zelím, sýrem nebo třeba masem). Na Starém městě i v centru Varšavy se také nachází několik restaurací Zapiecek, které se specializují především na pierogy.

Varšava je městem, které se neustále mění; místem, kde se snoubí nádech dávné historie se současnou modernou. Turisté, kteří sem přijíždějí, si vždy mají z čeho vybírat a oceňují pohostinnost místních obyvatel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s