Bellinzona

Město tří hradů

  Ani ne dvacetitisícové město Bellinzona je hlavním městem italsky mluvícího kantonu Ticino, ale především jedním ze švýcarských míst zapsaných na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na ten bylo město zapsáno v roce 2000, konkrétně jeho tři středověké hrady – Castelgrande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro. Okolí Bellinzony bylo osídleno již v době neolitu a ústřední skalnatý vrch, na kterém stojí největší z hradů (Castelgrande), využívali jako obranné stanoviště již staří Římané. Na nádvoří hradu, jehož současná podoba se utvářela po několik století v různých etapách, můžete vyjet výtahem z náměstí Piazza del Sole. Součástí hradního komplexu je archeologické muzeum, které obsahuje sbírku jednotlivých předmětů, které zde byly nalezeny od prehistorických dob až po současnost. Můžete zde zhlédnout patnáctiminutový film o minulosti hradu a při tom sedět na nepříliš pohodlných černých sedadlech, která vytvořil místní architekt Mario Botta a každé z nich vyjde přibližně na 1000 franků. Rozhodně si nenechte ujít procházku po hradbách Murata a vystupte na věž, ze které se vám naskytne krásný výhled na celé město a okolí. Po prohlídce se můžete občerstvit v hradní restauraci, která nabízí široký výběr z místních kulinářských specialit a vín. Na závěr sestupte z hradu zpět dolů do centra města, kde se napojíte na hlavní ulici Via della Stazione se spoustou obchodů a restaurací. Pokud jste se nenasytili pohledu na město z výšky, vydejte se na procházku ke zbývajícím dvěma hradům – Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro. V obou jsou umístěna malá muzea popisující středověké dějiny města.

Rekordman české ligy a vyhlášený karneval

  Fotbaloví fanoušci si určitě vzpomenou na místního rodáka Maura Lustrinelliho, který v letech 2006-2007 oblékal dres pražské Sparty a drží dodnes rekord české ligy, kdy se mu povedlo vstřelit nejrychlejší gól historie (po pouhých 11 sekundách). Lustrinelli hrál i za zdejší fotbalový tým, který svého největšího úspěchu dosáhl krátce po druhé světové válce – v sezoně 1947/1948 vyhrál švýcarskou ligu.

  Pokud přijedete do Bellinzony v únoru (případně na začátku března), určitě si nenechte ujít místní karnevalovou slavnost zvanou Rabadan. V piemontském dialektu znamená slovo rabadan hluk a hlučno v hlavním městě Ticina opravdu je. Karneval zde trvá po dobu šesti dnů (od čtvrtka do úterý) a každý rok se sem sjíždí na 150 000 návštěvníků z celého Švýcarska a Itálie. Karneval vždy začíná ve čtvrtek ve 20.15 slavnostní řečí krále Rabadana poté, co od starosty města převezme symbolické klíče od městských bran. Během slavností se v ulicích města konají karnevalové průvody (hlavní vždy v neděli) a koncerty (hrají zde i skupiny z německy mluvící části Švýcarska), které probíhají až do časných ranních hodin. Můžete také ochutnat typické ticinské rizoto, které se na karnevalu podává od roku 1865 (samotný karneval je ještě o tři roky starší). Společně s klobáskami zvanými Luganighe ho můžete zdarma ochutnat v úterý, tedy poslední den karnevalu. Během těchto šesti dní uvidíte v plné kráse italský temperament místních obyvatel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s